Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny - Park Spółdzielczy

Sektor Rolno - Spożywczy

Ekologiczna żywność to zdrowsze życie

Rozwój Biotechnologii

Ekobiznes we współpracy z nauką

Odnawialne Źródła Energii

Wykorzystanie energii naturalnej

Ekologia i ekotrendy

Życie i biznes w symbiozie z naturą

Informatyka

Globalna eko-wioska dzięki technologii IT

StartUp Europe Week 2017


StartUp Europe Week 2017

To drugie takie wydarzenie w Płońsku i pierwsze, którego organizacji się podjęliśmy wspólnie z Fundacją Pracy Narodów i Płońska Izbą Gospodarczą. Za nami Startup Europe Week – konferencja, której ideę najlepiej oddaje powiedzenie: „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Bo SEW jest inicjatywą globalną, organizowaną w tej edycji w 240 miejscach starego kontynentu, w Polsce w ośmiu miastach. I na tej mapie SEW byliśmy również my – SEW Płońsk 2017.

W kilku zdaniach o idei SEW…

SEW zachęca do rozmów o startupach, lecz proponuje, by zacząć je na gruncie lokalnym. Dlaczego? By poznać, zintegrować, scalić środowisko startupów w danym regionie. By zainicjować współpracę podmiotów zainteresowanych tym środowiskiem. By wskazać źródła finansowania biznesu będącego na starcie. By zainteresować ciekawymi, młodymi projektami potencjalnych partnerów biznesowych. By wreszcie pokazać te projekty na zewnątrz, pomóc w ich wypromowaniu.
Przyjęliśmy to wyzwanie i na 9 lutego wyznaczyliśmy datę konferencji. W samo czwartkowe południe wiedzieliśmy, że nie mamy już odwrotu, na spotkaniu stawiło się dziewięć z zaproszonych przez nas startupów i wielu przedstawicieli instytucji , czy też przedsięwzięć około biznesowych, wspierających inicjatywy z potencjałem. - Trzeba budować płaszczyznę do spotkań młodych osób, którzy mają wspaniałe pomysły, a jednocześnie angażować biznes, przedsiębiorców i finansistów, którzy mogą inwestować - mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który trzymał za nas kciuki aż z samej Brukseli, a przez chwilę obecny był z nami za sprawą telemostu. Podobnie zresztą jak współtwórca idei SEW Igor Tasic, który zobowiązał nas, byśmy w przyszłym roku pokazali, co w temacie strupów udało nam się zrobić. Panie Igorze – wyzwanie przyjęte.

I może słów kilka o tych, którzy stanowią klu spotkania – nasze szanowne startupy:

Twórca robota o nazwie Leguś Adam Kita na samym wstępie zebrał brawa za młody wiek (lat 17) i nieadekwatną do wieku wiedzę, już teraz przekłuwaną w biznes. Adam od trzech lat koncentruje się na ulepszaniu swojego robota, a w wolnych chwilach prowadzi warsztaty z programowania.
Pomoc się Liczy to jedyny w gronie startupów prezentowanych w Płońsku projekt, którego celem jest dobroczynność. To platforma crowtfundingowa oparta na krótkim, lecz treściwym haśle „Zbierasz-wspierasz”. Decydując się na umieszczenie zbiórki na tej platformie, jednocześnie deklarujesz pomoc podopiecznym Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom.
X-gen to z kolei startup, na podstawie którego można stworzyć definicję tego modelu biznesu. Innowacyjny pomysł na badanie naturalnych predyspozycji dzieci, wynikających z uwarunkowań genetycznych. Do tego X-gen funkcjonuje w sieci, a zamiarem jego twórcy jest stworzenie aplikacji, dzięki której badanie będzie dostępne dla wszystkich użytkowników smartfonów.
MTT Polska to specjaliści od druku 3D. Doradzają, sprzedają, serwisują sprzęt, dla którego duża przyszłość upatrywana jest m.in. w medycynie. Już na chwilę obecną drukiem 3D posiłkują się specjaliści w dziedzinie ortopedii czy chirurdzy. Druk 3D umożliwił przeprowadzenie pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy, ponieważ lekarze, którzy ten przeszczep wykonali, przed właściwą operacją mogli ćwiczyć na identycznych prototypach, wykonanych właśnie w tym druku.
Solace, co bardzo ciekawe, jest największym dostawcą domów na świecie, który tych domów nie buduje. Firma została już dostrzeżona na rynku europejskim, w roku 2016 stała się beneficjentem grantu w programie Horyzont 2020. Była na bardzo wysokim, bo drugim miejscu w rankingu ocen w obszarze energii. Produkt Solace to samowystarczalne energetycznie, tanie w postawieniu i bezkosztowe w utrzymaniu domy. Docelową koncepcją firmy jest budowa domów socjalnych.
Dr Barbara, czyli aplikacja mająca zastąpić nam standardowe usługi dietetyczne. Jest wirtualną propozycją wspierającą w procesie odchudzania, opartą na wiedzy i możliwościach medycyny w tym zakresie. Ma obecnie 31 tys. użytkowników.
Billon, czyli realna polska złotówka, lecz… no właśnie, lecz w formie plików. Za pomocą aplikacji można dokonywać przelewów i wypłat, można również trzymać na niej pieniądze. Aplikacja ma też szereg innych, mniej standardowych możliwości, np. przez bluetooth można pożyczyć koledze kasę na kanapkę.
Ostatni zaprezentowany startup – Sugester , czyli system online do obsługi klientów i zgłoszeń oferujący możliwość zarządzania firmą w jednym miejscu. W aplikacji oczywiście. Sugester to produkt modułowy, możemy skorzystać z niego kompleksowo lub wybrać usługi według własnych potrzeb, czy to CRM, czy helpdesk, czy może poczta mailowa.
Nie moglibyśmy nie wspomnieć o firmie eHouse, zajmującej się pełną automatyką budynków. Oferowane przez eHouse rozwiązania umożliwiają chociażby wyłączenie z każdego miejsca pozostawionego pod prądem żelazka lub włączenie ogrzewania na godzinę przed powrotem do domu. Co prawda eHouse nie brał udziału w prezentacjach startupów, ale był u nas w czwartek ze swoim stoiskiem.

Jednym z naszych priorytetów jest transfer technologii dlatego łączymy biznes z nauką:

Staraliśmy się podejść do tematu kompleksowo, a konferencja nie miałaby sensu bez obecności instytucji około biznesowych, czy inicjatyw podjętych w celu wsparcia środowiska startupu. Cieszy nas, że na SEW Płońsk 2017 licznie stawiło się gro osób działających na rzecz tego środowiska. Takie działania podejmuje Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, którego prezes Zbigniew Bednarski był w czwartek z nami, a zaanonsował ambasadorkę Fundacji Startup Poland Małgorzatę Gontarek, jako osobę, która w Płocku „narobiła dużo pozytywnego fermentu” w temacie startupu. Inicjatorka Płockampu - cyklicznych spotkań dedykowanych startującym biznesom, była również jedną z naszych prelegentek. Podobnie Krzysztof Jakubczak – założyciel firmy MIBD, zajmującej się doradztwem w zakresie działalności gospodarczej, w tym m.in. oceną potencjału komercyjnego projektów biznesowych, a u nas podpowiedział w jaki sposób mądrze sięgać po środki na startup. I Małgorzata Rudnicka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, przyjechała do nas, by przybliżyć temat funduszy unijnych dostępnych dla Mazowsza i wskazać konkretne działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Regionalnego Programu Operacyjnego, przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości. Zaszczycili nas swoją obecnością również przedstawiciele Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej, będący (jak sami twierdzą) jedną nogą w uczelni, drugą w instytucji otoczenia biznesu, a których działalność ukierunkowana jest na kształcenie młodych ludzi pod kątem przedsiębiorczości. Otwarta na startup jest także Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która uruchomiła eksperymentalny akcelerator Startup Spark, którego celem jest połączeniem kreatywnych , początkujących przedsiębiorców z firmami o ugruntowanej pozycji na rynku. Program preakceleracyjny Huge Thing gwarantuje natomiast gruntowne przygotowanie do wystartowania z własnym biznesem, ale wymaga wyróżniającego się pomysłu oraz maksymalnego zaangażowania jego twórców. Program to dla wybranych zespołów trzy tygodnie intensywnej pracy nad własnym projektem, ale przy maksymalnym wsparciu mentorów. Katarzyna Kołakowska z Huge Thing zapowiedziała, że niebawem rusza kolejna rekrutacja dla pomysłodawców startupów.
Na Huge Thing zakończyliśmy panelową agendę SEW Płońsk 2017 z nadzieją, że konferencja przyniesie oczekiwane przez nas rezultaty i skojarzy środowisko mazowieckich startupów z potencjalnymi inwestorami i instytucjami sprzyjającymi początkującym biznesom.

– Biznes musi powstawać wszędzie. Nie musi być to wielkie miasto – mówił Igor Tasic inaugurując SEW Płońsk 2017. A my, już tak na zakończenie dodamy od siebie, że dlaczego ten biznes nie miałby powstać w Płońsku lub na obszarach wiejskich Mazowsza (?)… i bierzemy się do działania.

Więcej na FACEBOOK »

Zapisz się do Parkowego Newslettera

Bądź na bieżąco z wydarzeniami i projektami realizowanymi przez Park
oraz z wiadomościami ze świata nauki i biznesu.