Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny - Park Spółdzielczy

Sektor Rolno - Spożywczy

Ekologiczna żywność to zdrowsze życie

Rozwój Biotechnologii

Ekobiznes we współpracy z nauką

Odnawialne Źródła Energii

Wykorzystanie energii naturalnej

Ekologia i ekotrendy

Życie i biznes w symbiozie z naturą

Informatyka

Globalna eko-wioska dzięki technologii IT

Wizyta studyjna na Litwie w ramach Projektu AgriRenaissance, 20-21 marca 2019r.


Wizyta studyjna na Litwie w ramach Projektu AgriRenaissance, 20-21 marca 2019r.


W dniach 20-21 marca 2019 r. przedstawiciele Mazowieckiego Parku-Naukowo Technologicznego w Płońsku na zaproszenie Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. wzięli udział w wizycie studyjnej, która odbyła się na Litwie w ramach realizacji Projektu AgriRenaissance (www.interregeurope.eu/agrirenaissance/),współfinansowanego ze środków Programu Interreg Europe. Gospodarzem wizyty była – będąca jednym z partnerów Projektu – litewska agencja National Paying Agency (NPA), działająca pod egidą Ministerstwa Rolnictwa Litwy.

20 marca 2019 r. uczestnicy wizyty zostali zaproszeni do siedziby NPA w Wilnie. Tam też odbyły się prezentacje litewskich instytucji związanych z sektorem rolno-spożywczym oraz innowacyjnością. Lider Projektu, którym jest hiszpański region La Rioja dokonał podsumowania pierwszego semestru realizacji Projektu, następnie omówione zostały zadania do zrealizowania w semestrze drugim. Spotkanie zostało zakończone prezentacją regionalnej diagnozy sektora rolno-spożywczego na Litwie przeprowadzonej przez National Paying Agency.

21 marca 2019 r. uczestnicy udali się na wizytację instytucji i firm zlokalizowanych w okolicach Kowna. Pierwszą z odwiedzanych instytucji była firma Pienas LT zajmująca się produkcją protein mlecznych. Następnie, uczestnicy mieli okazję odwiedzić siedzibę firmy UAB Melyne, będącej inicjatywą naukowców pracujących dla Litewskiego Centrum Badawczego Rolnictwa i Leśnictwa.
W dalszej kolejności przybliżono uczestnikom działalność samego Centrum, które udostępniło do zwiedzania laboratoria prowadzonego przez siebie Instytutu Ogrodnictwa. Na koniec, uczestnicy wzięli udział w warsztatach i dyskusji podsumowującej wizytę studyjną, które moderowane były przez przedstawicieli NPA.

Zapisz się do Parkowego Newslettera

Bądź na bieżąco z wydarzeniami i projektami realizowanymi przez Park
oraz z wiadomościami ze świata nauki i biznesu.