Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny - Park Spółdzielczy

Sektor Rolno - Spożywczy

Ekologiczna żywność to zdrowsze życie

Rozwój Biotechnologii

Ekobiznes we współpracy z nauką

Odnawialne Źródła Energii

Wykorzystanie energii naturalnej

Ekologia i ekotrendy

Życie i biznes w symbiozie z naturą

Informatyka

Globalna eko-wioska dzięki technologii IT

28 lutego seminarium „Eksportuj żywność do Wielkiej Brytanii”


28 lutego seminarium „Eksportuj żywność do Wielkiej Brytanii”

Polska ma dużo do zaoferowania Zachodowi, tylko trudno nam samym w to uwierzyć. W naszej mentalności przyjęło się, że wszystko co z Zachodu jest lepsze – bardziej wartościowe, lepiej wykonane, trwalsze, ciekawsze, czy po prostu na wyższym poziomie. A może pora pogrzebać kompleksy i uwierzyć, że nasz krajowy produkt też może być konkurencyjny dla rynku zachodniego?

Tak, wiemy, że eksport na rynek zachodni nie jest rzeczą prostą, tym bardziej w świetle „brexitu. Inna waluta, różne systemy prawne, wymagane pozwolenia to podstawowe kwestie do rozpatrzenia dla zainteresowanych tematem. W jaki sposób szukać odbiorców, którzy docenią nasz produkt i będą chcieli go kupić? I jeszcze jak poradzić sobie z logistyką, by szybko, bezpiecznie i na korzystnych warunkach go przetransportować?

By wesprzeć producentów w pokonaniu wszelkich barier związanych z eksportem do innych krajów jesteśmy my – Mazowiecki Park Naukowo Technologiczny. Tym bardziej, gdy eksport dotyczy sektora rolno-spożywczego i produktów powstających w ramach tego sektora – w tym wypadku żywności. Tym bardziej jest nam miło, że jako instytucja około biznesowa zostaliśmy zaproszeni do współorganizacji wydarzenia wspólnego dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej na temat „Eksportuj żywność do Wielkiej Brytanii”. Seminarium, w którym uczestniczyliśmy w gronie szacownych prelegentów, odbyło się 28 lutego w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wielka Brytania jest rynkiem chłonnym, o dużym potencjale również produktów polskich. Szczególnie atrakcyjna wydaje się tu być polska żywność ekologiczna, produkowana przez małych producentów w oparciu o tradycyjne receptury. Jest to gwarancją jakości i trwałości produktu, który przede wszystkim (o czym nie można zapomnieć) jest smaczny, wobec czego można liczyć, że przypadnie do gustu również mieszkańcom UK. Wobec tego warto wiedzieć, jak dotrzeć do klienta brytyjskiego, jak zawierać umowy handlowe i jednocześnie zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym, jak nawiązywać kontakty z kontrahentami i wreszcie, jakie są instrumenty wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą podjąć wyzwanie eksportu do UK. I co ważne, należałoby też w tym temacie zastanowić się nad scalaniem produkcji, co zwiększa naszą konkurencyjność, obniża koszty i pozwala na zrealizowanie większych zamówień. Eksperci zaproszeni na seminarium w szerokim kontekście podjęli temat eksportu żywności do UK, nie pozostawiając pytań co do tego, czy warto zdecydować się na handel z Brytyjczykami.

Zapisz się do Parkowego Newslettera

Bądź na bieżąco z wydarzeniami i projektami realizowanymi przez Park
oraz z wiadomościami ze świata nauki i biznesu.